به منظور فراهم‏‌سازی درک بهتری از قلمرو آزمایشگاه ارزیابی و اعتبارسنجی خدمات وب، مدل مفهومی آزمایشگاه ارائه می‌شود. برای بازنمایی مدل مفهومی آزمایشگاه از گراف هستان‏ شناسی استفاده شده است.

همانگونه که مشاهده می‌‏شود، سطح اول گراف هستان شناسی شامل مفاهیم کلی «حوزه‏‌های کاری آزمایشگاه»، «خدمات قابل ارائه توسط آزمایشگاه» و «ذینفعان آزمایشگاه» می‌باشد. مفهوم اول، یعنی «حوزه ‏های کاری آزمایشگاه» مجموعه‏ ای از خدمات تحت وب را شامل می‏ شود که آزمایشگاه می‌‏تواند به ارزیابی و اعتبارسنجی آنها بپردازد. این خدمات در دو حوزه کلان «خدمات پایه» و «خدمات ارزش افزوده»‌ جای می‌‏گیرند. لازم به ذکر است که در گراف ارائه شده، حوزه خدمات صرفاً به مجموعه‏ ای از خدمات تحت وب محدود شده است که به عنوان هدف‏گذاری سال اول آزمایشگاه در نظر گرفته شده‏ اند. خدمات پایه در این سال عبارتند از انواع جویشگرهای متنی، صوتی، تصویری و ویدئو و تنها خدمت ارزش افزوده ترجمه ماشینی است. مفهوم دیگر، یعنی «خدمات قابل ارائه توسط آزمایشگاه»، شامل تمامی فعالیت‏‌هایی است که این آزمایشگاه می‌‏تواند و باید با انجام آنها به خدمت‏ رسانی به ذینفعان خود بپردازد. خدماتی نظیر رتبه بندی و امنیت، خدماتی هستند که مورد نیاز طرح جویشگر بوده و در آزمایشگاه طرح جویشگر در قالب پروژه‌های موازی به بهره برداری می‌رسد اما جزء محدوده کاری این آزمایشگاه نمی باشد.

در انتها در گراف هستان‌شناسی مفهوم ذینفعان آزمایشگاه مشاهده می‌شود که ذینفعان این آزمایشگاه را می‌توان در دو گروه نقش آفرینان و مشتریان دسته بندی نمود. مهمترین نقش آفرینان آزمایشگاه خدمات وب، آزمایشگاه‌های تست و ارزیابی مرکز تحقیقات مخابرات به عنوان متولی این آزمایشگاه و آزمایشگاه تست و ارزیابی توسعه دهندگان خدمات می‌باشند. همچنین طرح جویشگر و توسعه دهندگان خدمات وب از جمله اصلی‌ترین مشتریان این آزمایشگاه هستند.

 

درباره ما

نظر به اهمیت آزمایشگاه‌های مرجع، تخصصی و تایید نمونه در حوزه فناوری اطلاعات و ضرورت سازماندهی به فعالیت‌های پراکنده در این خصوص این آزمایشگاه در پژوهشکده استقرار یافت. اولویت اول اداره آزمایشگاه، تعامل با گروه‌های پژوهشکده  به منظور برآورده‌سازی  نیازهای آزمایشگاهی آن‌ها می‌باشد. همکاری با دفتر استاندارد و تایید نمونه در خصوص اهداف تدوین استاندارد و تایید نمونه نیز از اولویت­‌ها است.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه اداره آزمایشگاه‌های پژوهشکده فناوری اطلاعات جهت دریافت آخرین اخبار و وقایع در زمینه خدمات وب

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۶۱۳
  • رایانامه: itlabs@itrc.ac.ir