You are here

در این قسمت ازمایشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی داخلی فعال در حوزه فناوری اطلاعات تشریح می‌گردند:

الف)‌ آزمایشگاه فناوری‌های پیشرفته در یادگیری الکترونیکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: 

هدف اصلی این آزمایشگاه، تسهیل و بهبود فرآیند یادگیری با استفاده از ابزارها و روش­های پشتیبان کامپیوتری است. دامنه فعالیت­های این آزمایشگاه در نقطه تلاقی علوم شناختی و علوم تحصیل و کامپیوتر با بررسی و بهبود یادگیری شخصی، همکارانه، و محیط فناوری است.

   آدرس دسترسی:   www.ceit.aut.ac.ir

 

ب) مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات دانشگاه علم و صنعت ایران:  

این مرکز شامل سه گروه سیستم‌های مبتنی بر وب، رایانش نرم و سیستم‌های بی‌درنگ و  مهندسی زبان و چند رسانه‌ای می باشد.

آدرس دسترسی:   www.rcit.iust.ac.ir

 

ج) مرکز تخصصی آپا دانشگاه صنعتی اصفهان:  

این مرکز به عنوان یک مرکز امداد امنیت رایانه‌ای،در زمینه تخصصی ارائه سرویس مدیریت حوادث امنیتی و آسیب‌پذیری‌های شبکه فعالیت می‌کند.

آدرس دسترسی:   www.nsec.ir

 

د) مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک: 

مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک به منظور ارتقاء و توسعه سطح تکنولوژی ملی، زیرساخت‌ها، دانش فنی و کیفیت فرایندها، خدمات و محصولات تولیدی، وارداتی، صادراتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، برق و الکترونیک و صنایع وابسته، تاسیس شده است.

آدرس دسترسی:  www.rcii.ir

 

ه) آزمایشگاه سیستم‌های هوشمند چندرسانه ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر: 

آزمایشگاه پردازش هوشمند داده‌های چند رسانه‌ای (آزمایشگاه پردازش هوشمند داده‌‌های صوتی-گفتاری سابق) تاسیس شده است. ماموریت این آزمایشگاه توسعه الگوریتم‌های پیشرفته برای پردازش داده‌های چندرسانه‌ای و توسعه سیستم‌های چندرسانه‌ای هوشمند است.

آدرس دسترسی:  www.ceit.aut.ac.ir

 

و) آزمایشگاه تایید نمونه تجهیزات IP-PBX دانشگاه فردوسی مشهد:  

آزمایشگاه تایید نمونه تجهیزات IP-PBX با حمایت مالی موسسه تحقیقات ارتباطات و فنآوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد تاسیس گردید. کلیه مراحل ممیزی و استقرار استاندارد ISO17025 درآزمایشگاه انجام شده است. IP-PBX یک سیستم تلفنی است که برای تحویل صوت یا تصویر از طریق یک شبکه داده و همکاری با شبکه سوئیچینگ تلفنی عمومی طراحی شده است. 

آدرس دسترسی:  www.ippbx-lab.um.ac.ir

 

ز) آزمایشگاه ارزیابی خدمات وب: 

آزمایشگاه ارزیابی خدمات وب (وب آزما)، با ایجاد و توسعه مستمر بستر ارزیابی مورد نیاز، به ارزیابی و آزمون کیفیت ارائه خدمات وب فارسی می‌پردازد. این آزمایشگاه با اولویت قراردادنِ ارزیابی خدمات تحت وب بومی و با تمرکز بر طرح جویشگر، تحت نام «وب‏‌آزما» آغاز به کار کرده است. هدف اصلی این آزمایشگاه، تایید کیفیت و رتبه‌بندی محصولات و خدمات تولید شده در طرح جویشگر می‌باشد.

آدرس دسترسی:  www.webazma.itrc.ac.ir

 

ح) آزمایشگاه طراحی خودکار سیستمهای دیجیتال دانشگاه صنعتی امیرکبیر 

زمینه­‌های اصلی تحقیقاتی این آزمایشگاه، طراحی خودکار الکترونیکی (EDA) و طراحی خودکار کوانتومی (QDA) است. در آزمایشگاه طراحی خودکار الکترونیکی، ابزارها، روش­ها و الگوریتم­های طراحی فیزیکی مدارهای دیجیتال اعم از مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) و آرایه­‌های گیتی برنامه­ پذیر (FPGA)  مورد مطالعه قرار می­ گیرند.

آدرس دسترسی:  www.ceit.aut.ac.ir

 

 

درباره ما

نظر به اهمیت آزمایشگاه‌های مرجع، تخصصی و تایید نمونه در حوزه فناوری اطلاعات و ضرورت سازماندهی به فعالیت‌های پراکنده در این خصوص این آزمایشگاه در پژوهشکده استقرار یافت. اولویت اول اداره آزمایشگاه، تعامل با گروه‌های پژوهشکده  به منظور برآورده‌سازی  نیازهای آزمایشگاهی آن‌ها می‌باشد. همکاری با دفتر استاندارد و تایید نمونه در خصوص اهداف تدوین استاندارد و تایید نمونه نیز از اولویت­‌ها است.

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه اداره آزمایشگاه‌های پژوهشکده فناوری اطلاعات جهت دریافت آخرین اخبار و وقایع در زمینه خدمات وب

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۶۱۳
  • رایانامه: itlabs@itrc.ac.ir